převzato z finance.cz a idnes.cz
Pořízení bytu či obecně nemovitosti za účelem zisku z jeho pronájmu často je dobrou investiční příležitostí. Může se ale také stát noční můrou. Při dodržení správných postupů při pronájmu bytu lze však případným problémům předejít.
Žádná sebelepší nájemní smlouva nezajistí, aby nájemník platil včas a choval se k nemovitosti správně. Problémoví jedinci smlouvy nedodržují, jejich povinnosti jsou jim cizí a podepíší cokoliv. Na druhou stranu znají velmi dobře svoje práva, tedy i vědí, že podle občanského zákoníku nemohou dostat výpověď z nájmu, dokud nedluží nájemné za tři měsíce, tedy že v případě problémovosti je nemůžeme legální cestou dostat z nemovitosti okamžitě.
převzato z portálu o bydlení
O „společných částech nemovité věci“ jde pouze u bytového spoluvlastnictví (SVJ), v případě ostatních vlastníků bytových domů (například bytových družstev, obcí či soukromých majitelů) můžeme hovořit o domě. V takovém případě se zřejmě často budou mít „společnými“ částmi domu na mysli především ty části bytového domu, které budou užívány společně nájemci bytů. I v samotném textu NOZ lze v případě úpravy nájmu bytu nalézt výjimečně pojem „společná část domu“ (např. § 2247 odst. 2 nebo § 2258 NOZ). Podobný výraz zcela chybí v právní úpravě bytového družstva obsažené v zákoně č. 90/2013 Sb., o obchodních společnostech a družstev (zákoně o korporacích a zde i ZOK).
částečně převzato z portálu o bydlení
Věděli jste, že i když je byt váš, musíte v případě, že se pustíte do nějaké opravy, umožnit kontrolu prací uvnitř v bytě? Musíte se o ní samozřejmě dozvědět předem.
V případě vlastnictví jednotky v rámci bytového spoluvlastnictví, které upravuje NOZ v §§ 1158-1222, není podstatné, zda se jedná o byt nebo nebytový prostor, případně o soubor bytů či nebytových prostorů. To, co platí pro byt, platí i pro nebytový prostor.
Často se v souvislosti s bydlením používají termíny a fráze, které jsou všeobecně známé, ale víte co si pod nimi představit, a co přesně znamenají?